Güncel / Siyaset

ÇİRKİN`LE RÖPÖRTAJ

Akçadağ Ören mahallesi muhtarı Birol Çirkin ile Ören Mahallesi ve Akçadağ ile ilgili röpörtaj yaptık.
Akçadğın sıkıntılarını en yakından bilen ve bu sıkıntıların içerisinde olan mahalle muhtarlarımızla röportaj yapmaya devam ediyoruz. Bugünde Ören mahalle muhtarı Birol Çirkin ile röpörtaj yaptık. Ören mahallesinin ve Akçadağ'ın sıkıntılarını konuştuk. 

 Yapmış olduğumuz röpörtaj;

 

1-KISACA KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

 

-BİROL ÇİRKİN; Ören mahalesi muhtarıyım. Üç dönemdir muhtarlık görevini yapmaktayım. İki çocuk babasıyım. Aynı zamanda esnafım.

 

2-MUHTAR OLMAKTAN MEMNUNMUSUNUZ?

 

-BİROL ÇİRKİN; Ören mahallesi daha önce belediyeydi. O dönemde hizmet getirebildiğimiz için memnundum. Son dönemimizde büyükşehir yasası geldi ve mahalleye dönüştürüldü. Mahalleye dönüştürülenden sonra vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı yaşadığımız için memnun değilim.

 

3-MUHTARLARIN SORUNLARI NELERDİR?

 

-BİROL ÇİRKİN; Muhtarlık devlet ile vatandaş arasında köprü gören bir makamdır. Fakat bizim en büyük sıkıntımız sorunlarımızı vatandaşlarımızın dertlerini bildireceğimiz bir muhattap bulamıyoruz.

 

4-İŞİNİZLE İLGİLİ NE GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ?

 

-BİROL ÇİRKİN; Bürokrasinin yavaş çalışması bizi zor durumda bırakmaktadır. Vermiş olduğumuz dilekcelerin zamanında dönüşü olmuyor. Yapılan işlerde vatandaşlarımız belediye yaptırdı, Ahmet, Mehmet yaptırdı diyor fakat yapılmadığı zamansa muhtar yaptırmadı deniyor. Halk burda yerli yersiz eleştiriyor.

 

5-MAHALLENİZİN SORUNLARI NELERDİR? 

 

-BİROL ÇİRKİN; Su tesisimiz 50 yıllık ve bakımda yapılmadı. Kuraklık sebebiylede sular kurudu. Maskiye müracatta bulunduk ve Bölüklü mahallesiyle ortaklasa sontaj vurdurduk. Sontaj vurulmasına rağmen halen bağlanmamıştır. Vatandaşlardan para toplayarak şahsa ait sontaj kiraladık ve su ihtiyacını orada gidermeye çalışıyoruz.

Ören mahallesi belediyeyken cenaze işlerinde belediye sorumluydu. Mezar yapımı ve mezar eşilmede belediye personeli ve araçları ilgilenirdi. Akçadağ belediyesine bağlandıktan sonra belediyenin almış olduğu kararda mahallelere kepçenin verilmemesi yönünde olunca vatandaşlar bunu muhtardan beklemekte. Muhtarların da personeli ve araçları olmadığından büyük sıkıntı yaşıyoruz. 

Ören Mahallesinin 10 km bir yol yapımı olması gerekliydi. Bir çok dilekçe verdikten sonra yol yapımına başlandı 6km yol yapıldıktan sonra bırakıldı. Kalan 4 km yol hala beklemekte. Yarım kalan yerler tamamlanmadığı için vatandaşların tepkisine maruz kalmaktayız. Yol yapımını sanki ben engelliyormuşum gibi eleştirilere maruz kalıyoruz.

 

6-MUHTARLIĞINIZ BOYUNCA MAHALLENİZE NELER KAZANDIRDINIZ?

 

-BİROL ÇİRKİN;Ören belediyesi varken bir çok hizmet getirebildik. Belediyenin araçlarında ve personelinde yararlanabiliyorduk. Akçadağ belediyesine bağlanandan sonra ise hiç bir işimizi tamamlayamadık. Yol yapımına başladık 4 km eksik kaldı. Büyük sorun olan su sorununu çözmek için uğraştık sontaj vurduk halen bağlatamadık. Ören mahallesine belediye kütüphanesi açılacak fakat oda daha henüz faliyete geçiremedik. Park yaptırdık zemini halen yapılmadı. Yapılan hizmetlerin hiç biri tam anlamıyla tamamlanamadı.

 

7-MAHALLE SAKİNLERİYLE ARANIZ NASIL NETÜR OLUMSUZLUKLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ? 

 

-BİROL ÇİRKİN; Vatandaşlarımızla aram çok iyidir. Hizmet gitmeyen yerlerde olumsuz tepkilerle karşılaşıyorum. Herşeyin düzgün yapılması için çaba gösteriyorum fakat bazı art niyetli vatandaşların tepkisini alabiliyoruz.

 

8-AKÇADAĞ BELEDİYESİYLE HANGİ SIKLIKTA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPIYORSUNUZ? 

 

-BİROL ÇİRKİN; Fazla istişare toplantısı yapmıyoruz. Akçadağ belediyesi muhtarlardan kopuk bir şekilde sadece muhtarlardan değil vatandaşla kopuk bir şekilde.

 

9- AKÇADAĞIN SOSYAL PROJELERDE YETERLİ BULUYORMUSUNUZ?

 

-BİROL ÇİRKİN; Hayır sosyal projelerde yetersiz. Sosyal projeler vatandaşların bir araya gelip kaynaşmasını saglar buda birlik ve beraberliği sağlar. Akçadağ belediyesi bu konuda yetersiz. 

 

10- AKÇADAĞ BELEDİYESİNİN EN ÖNEMLİ SIKINTISI NEDİR?

 

-BİROL ÇİRKİN; Belediyemiz vatandaşlarla arasına mesafe koymaktadır. Bu mesafe belediyenin en büyük sıkıntısıdır. Başkanla görüşmek mümkün değildir. Vatandaşlar görüşebilse büyük sıkıntıların ortadan kalkacağını düşünenlerdenim. İmkanları zayıf olduğundan taleplerimizi yerine getiremektedir.

 

11- AKÇADAĞ BELEDİYE BAŞKANININ ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYORMUSUNUZ?

 

-BİROL ÇİRKİN; Hayır yeterli bulmuyorum. Herhangi bir talebimizde bizleri Büyükşehire yönlendirmektedir. Çöp ve cenaze çadırı dışında hiç bir hizmet alamıyoruz. Büyükşehir yasasından sonra birçok haklarının elinden alındığını biliyoruz fakat muhtarlarında bir çok hakkı elinde alndı biz yine vatandaşlarımızın sıkıntılarını dinliyor beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Belediye başkanımızında vatandaşla birlikte hareket ederek hizmet getirme çabası içerisinde olmasını istiyoruz.

 

12- AKÇADAĞ'DA ESNAFLARIN SÜREKLİ ŞİKAYET ETTİĞİ BİR KONU VAR MEMURLAR VE YÖNETİCİLER AKÇADAĞ DIŞINDA OTURUYOR BU KONU HAKKINDA SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR VE YAPILMALI? 

 

-BİROL ÇİRKİN; Aynı zamanda esnafım. Bu konuda katılıyorum memurlar ve yöneticilerin Akçadağ'ın esnafına hiç bir katkısı olmamaktadır. Kaymakamın dışında Akçadağ'da ikamet eden hiç bir yönetici yoktur. Akçadağ'a bağlı bir çok mahalle araçları bile Akçadağ'a uğramadan merkeze geçmektedir. Örneğin Ören mahallesi en büyük mahallerinden bir tanesidir. Akçadağ'da yolcu alıp indirmesi yasak, yolcuların durup araç bekleyecekleri hiç durak yok. Belediyeye ve ulaşım dairesine bu talebimizi bir çok defa iletmemize rağmen hiç bir sonuç elde edilmemiştir. Yolcu aldığı zaman münübüs esnafına ceza kesilmiştir. Bunun için de vatandaşlar mecbur kalmadığı süre içerisinde Akçadağ'a gitmemeye gayre göstermiştir.

 

13- TEKRARDAN MUHTAR ADAYI OLMAYI DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ?

 

-BİROL ÇİRKİN; Hayır önümüzdeki dönem muhtar adayı olmayı düşünmüyorum.

 

14-AKÇADAĞ GÜNDEM HABER SİTESİNİ TAKİP EDİYORMUSUNUZ DÜŞÜNCELERİNİZ VE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

 

-BİROL ÇİRKİN; Evet takip ediyorum. Haber sitesini beğeniyorum.

 

15-SON OLARAK AKÇADAĞLI VATANDAŞLARA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARMI?

 

-BİROL ÇİRKİN; Son olarak büyükşehir yasası Ören mahallesini çok etkilemiştir.

 Sevgili Akçadağlılar özelllikle belediye seçimlerinde  A partisi B partisi değil, kim Akçadağı iyi tanıyorsa kim Akçadağlının derdinden dertleniyorsa kim Akçadağ da bir taş üstüne taş koyuyorsa  gelin onu seçelim. Yoksa durum dahada çıkılmaz hal alır. Saygılarımla.

 

Akçadağ Gündem haber sitesi olarak sayın muhtarımıza bize ayırmış olduğu zaman için teşekkür ederiz 
Bu haber 08.12.2017 18:48:22 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 27. DÖNEM MALATYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI BELLİ OLDU

 • KAZGAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI YAYINLADI

 • Ağız Kokusu Diyabetin Habercisi Olabilir!

 • ÇİRKİN CHP'YE TEPKİLİ

 • KİM NE İÇİN KORUYOR?

 • ŞAHİN'DEN AKÇADAĞ BELEDİYESİNE BÜYÜK TEPKİ

 • AVŞAR' AKÇADAĞ'I ZİYARET ETTİ

 • MASKİ 'DEN ÖREN MAHALLESİNE ZİYARET

 • ÖREN MAHALLESİNDE ÇİFTÇİLİK KURSU AÇILDI

 • ŞAHİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

 • Veli Ağbaba: Kürecik Radar Üssü’nün kuruluş amacı nedir? 

 • KÖK '' AKÇADAĞ NEFES ALACAK''

 • İNAL'LA RÖPÖRTAJ

 • KÖSE ''SAMİMİYSENİZ KÜRECİK ÜSSÜNÜ KAPATIN''

 • LEVENTOĞLU AKÇADAĞ BELEDİYESİNE TALİP Mİ?

 • AKÇADAĞ SPOR 4-1 MAĞLUP

 • Evkur Yeni Malatyaspor Yine Hakeme Takıldı

 • GÜNEŞ İLE RÖPÖRTAJ

Benzer Haberler