Güncel / Siyaset

GÜNEŞ İLE RÖPÖRTAJ

Akçadağ Doğu Mahallesi muhtarı Turgay Güneş ile röpörtaj yaptık.
Akçadağ Gündem haber sitesi olarak muhtarlarımızla röpörtaja başladık. Başladığımız günder beri vatandaşlarımızın bir çoğu Doğu mahallesi muhtarı ile nezaman yapacaksınız diye mesajlar aldık. Röpörtajı en çok beklenen muhtarlarımız arasında olan Turgay Güneşle röpörtajımızı tamamladık. 

 

1-KISACA KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

 

-TURGAY GÜNEŞ; Akçadağ doğu mahallesi muhtarıyım üç çocuk babasıyım hem muhtar hem de esnafım.

 

2-MUHTAR OLMAKTAN MEMNUNMUSUNUZ?

 

-TURGAY GÜNEŞ; Memnun olma konusunda tabiki menmunum. Normalde herkes birbirini çok seviyor gibi görünüyor fakat bu sevgi başka bir duygu çünkü perdenin arkasında gizlice insanın sevilmesi ne kadar güzel bir hoş bir duygu Rabbim inşallah utandırmaz.

 

3-MUHTARLARIN SORUNLARI NELERDİR?

 

-TURGAY GÜNEŞ; Muhtarların sorunları saymakla bitiremiyecek kadar çoktur. Sanki ilçenin bütün sıkıntıları muhtarların sırtındaymış gibi çalışma yapıyoruz.

 

4-İŞİNİZLE İLGİLİ NE GİBİ SORUNLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Muhtar vatandaşın hiçbir sorununu bu benim görevim değildir diyerek kulak ardı etmemelidir. Hal böyle olunca vatandaş da bütün sıkıntısını mahallesinde Sokağı’nda olan evinde olan bütün sıkıntısını muhtara geliyor durumunu arz ediyor. Görevini tam yapmak isteyen muhtar ise tabi ki vatandaşın bu sıkıntısına olumsuz cevap vermeden ilgilenmek zorunda kalıyor bu da ister istemez sıkıntılı durumlar ortaya koyuyor.

 

5-MAHALLENİZİN SORUNLARI NELERDİR? 

 

TURGAY GÜNEŞ: Mahallem ilçenin hem coğrafi olarak hem de nüfus olarak en büyük mahallesidir. Tabii ki böyle büyük bir mahallenin sıkıntısı da büyük oluyor Yol konusunda kanalizasyon konusunda içme suyu konusunda Büyük sıkıntılar yaşanmaktadır mahallemde veyahutta ilçe merkezinde bir mevlüt salonumuz yoktur Bir cenaze olduğu zaman vatandaş acısını yaşayamıyor kaşık tabak derdine düşüyor. İlçede yaşayan bütün vatandaşların kayısı bahçeleri arazileri doğu mahallesindedir. Vatandaş sulama suyu için çok sıkıntı yaşamaktadır. Sosyal alanda mahallemizde vatandaşın eğleneceği ailesiyle gelip oturacağı bi Sosyal tesisimiz yoktur.

 

6-MUHTARLIĞINIZ BOYUNCA MAHALLENİZE NELER KAZANDIRDINIZ?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Şahsım muhtar olduktan sonra yol olarak Mahallemde yaklaşık 40 km asfalt ve 25 km sıtabize  çalışması yapıldı. İmar dışında projesi olmayan 10 km kanalizasyon çalışması yapıldı. Ve şuan projesi yapılan 15 km içme suyu şebekesinin başlanması bekleniyor. Yapılan yol çalışmalarında sulama suyu kanallarına yaklaşık 15 kamyon büz döşetildi. Yol kenarındaki iğde ağaçları Ve Yolu daraltan diğer ağaçlar kesildi. Anadolu lisesinin arkasında bulunan istasyon caddesine giden yolun başlangıcında ki dereye 12 metre eninde büyük köprü yapıldı ve o yol 3 metreden 10 metreye çıkartıldı. Bozgedik küme evlerinde çocuk parki yapıldı Beşirler sokakta çocuk parki yapıldı bir nolu Demetevlerde camii bitişiğinde çocuk parki yapıldı. Elektrik konusunda mahallemde sıkıntılı olan bölgelerde trafo yenilenmesi bahçe aralarında geçen elektrik direklerinin Yol kenarına alınması gibi bir çok çalışma yapılmıştır. Temizlik konusunda mahallenin bütün bölgelerine çöp bidonları konmuştur. Ve hatırlayamadığım bir çok konuda mahallem hizmet almıştır.

 

7-MAHALLE SAKİNLERİYLE ARANIZ NASIL NETÜR OLUMSUZLUKLARLA KARŞILAŞIYORSUNUZ? 

 

-TURGAY GÜNEŞ: Yaklaşık dört yıldır muhtarlık görevi yapmaktayım. Mahallem İçin bulunmuş olduğum Hizmet taleplerinde oy vermiş vermemiş şahsımı sevmiş sevmemiş hiç ayırt etmeden her bölgeye elimde geldiği kadar hizmet götürmeye çalıştım. Hal böyle olunca vatandaşla olan diyaloğum güzel oldu. Tabiki eleştirildiğimiz durumlarda olmuştur ama bu vatandaşla aramız kötü olduğu anlamına gelmez. Seçilen insanların yaptıkları hizmette takdir bekledikleri gibi yapamadıklarını da eleştiri beklemeleri normaldir. Bunda küsmece darılmaca olmaz.

 

8-AKÇADAĞ BELEDİYESİYLE HANGİ SIKLIKTA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPIYORSUNUZ? 

 

-TURGAY GÜNEŞ: Akçadağ belediyesi ile hiç istişare toplantısı yapmadık.

 

9- AKÇADAĞIN SOSYAL PROJELERDE YETERLİ BULUYORMUSUNUZ?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Akçadağ sosyal alanda çok zayıf bir ilçe. Halkımızın ailesi ile gidip oturacağı eğleneceği  bir çay bahçesi yoktur. Yüzme havuzu yoktur hamam yoktur gençlerimizin kahve değilde bilardo salonu gibi eğlence yerlerinde zamanını geçireceği herhangi bir mekan yoktur. Hal böyle olunca Akçadağ halkı şehirdeki sosyal tesislere gitmek istiyorlar Buda ilçemize maddi olarak sıkıntı yaşamasına sebep oluyor.

 

10- AKÇADAĞ BELEDİYESİNİN EN ÖNEMLİ SIKINTISI NEDİR?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Yerel yönetimlerde diğer kurumlar gibi   Kanunları olduğu gibi uygulamak halkla aranda sıkıntı yaşatır. Bu nedenle Halkımız Akçadağ belediyesi ile Büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Çünkü belediyecilik esneklik gerektiren bir kurumdur. Halkımız Belediyemizde bulunduğu taleplerde hiçbir esneklik göremiyor mevzuatı olduğu gibi uygulayan bir kurum olmak halkı yormak demektir. Büyükşehir yasasında büyükşehir ve ilçe belediyelerinde hizmet ayrımı yapılmıştır fakat Kanalizasyonu patlayan bir vatandaşa Bu bizim işimiz değil maskiye gitmen gerekiyor denmesi 70 yaşındaki bir ihtiyara haksızlık değil midir. Belediye olarak Büyükşehir’e ve maskiye vatandaşın sıkıntısını bildirecek bir birimin kurulması bukadarmı zordu. Hizmet dağılımında ilçe merkezi ile diğer kırsal mahallelerimizin bir tutulmasıda haksızlık diye düşünüyorum. Tabii ki oralarda bizim mahallemiz fakat Bir ev süpürüldüğü zaman içerden dışarıya doğru süpürülür dışardan içeriye doğru değil. Vatandaş Oy verip Seçtiği bir idareciyi sürekli makamında görmek ister fakat ne yazıkki belediye başkanımız haftada  bir  on günde bir makamına gelmektedir. Vatandaş derdine derman olacak muhatabı bulamıyor. Bunun yanında tabii ki İlçemize hizmet yapıldı yapılan hizmeti de kimse inkar etmiyor fakat bu yapılan hizmetlerde en büyük pay muhtarlarındır. Çünkü şahsım olarak bir ayağım büyükşehir belediyesinde ve maski de.

 

11- AKÇADAĞ BELEDİYE BAŞKANININ ÇALIŞMALARINI YETERLİ BULUYORMUSUNUZ?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Belediye başkanımızın çalışmalarını yeterli bulmuyorum.

 

12-AKÇADAĞ'DA ESNAFLARIN SÜREKLİ ŞİKAYET ETTİĞİ BİR KONU VAR MEMURLAR VE YÖNETİCİLER AKÇADAĞ DIŞINDA OTURUYOR BU KONU HAKKINDA SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR VE YAPILMALI? 

 

-TURGAY GÜNEŞ: Tabii ki esnafımızın en büyük sıkıntısı budur. İlçede görev yapan memurların işçilerin ilçede alışveriş yapması gerekir idarecilerimizin bu konuda,çalışanlara zorunlu ikamet etme kuralını koymalarını bekliyoruz.

 

13- TEKRARDAN MUHTAR ADAYI OLMAYI DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ?

 

- TURGAY GÜNEŞ: Adaylık konusunda Nasibimde var ise halkımız da takdir ederse inşallah tekrar adayım.

 

14-AKÇADAĞ GÜNDEM HABER SİTESİNİ TAKİP EDİYORMUSUNUZ DÜŞÜNCELERİNİZ VE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Haber sitenizi takip ediyorum Doğru haber yaptığınıza inanıyorum başarınızın devamını dilerim.

 

15-SON OLARAK AKÇADAĞLI VATANDAŞLARA SÖYLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VARMI?

 

-TURGAY GÜNEŞ: Son olarak şunu belirtmek istiyorum ilçemizde hem siyasi olarak hem de bürokrasi olarak büyük bir boşluk var Akçadağ hiç bu kadar sıkıntılı bir dönem geçirmemiştir. Her nimetin bir külfeti olur anlayışı ile resmen sabrediyoruz. Şahsım olarak şunu demek istiyorum, Önce muhtarı olduğum mahallemin sonra ilçemin menfaatine olan bütün davalarda her daim hazır bulunacagi mı elimde geldiği kadar vatandaşa yardımcı olacağımı belirtmek istiyorum. Benim için esas olan budur. Saygılar.

 

Akçadağ Gündem haber sitesi olarak sayın muhtarımıza bize ayırmış olduğu zaman için teşekkür.
Bu haber 10.12.2017 14:55:11 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • 27. DÖNEM MALATYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI BELLİ OLDU

 • KAZGAN KADINLAR GÜNÜ MESAJI YAYINLADI

 • Ağız Kokusu Diyabetin Habercisi Olabilir!

 • ÇİRKİN CHP'YE TEPKİLİ

 • KİM NE İÇİN KORUYOR?

 • ŞAHİN'DEN AKÇADAĞ BELEDİYESİNE BÜYÜK TEPKİ

 • AVŞAR' AKÇADAĞ'I ZİYARET ETTİ

 • MASKİ 'DEN ÖREN MAHALLESİNE ZİYARET

 • ÖREN MAHALLESİNDE ÇİFTÇİLİK KURSU AÇILDI

 • ŞAHİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

 • Veli Ağbaba: Kürecik Radar Üssü’nün kuruluş amacı nedir? 

 • KÖK '' AKÇADAĞ NEFES ALACAK''

 • İNAL'LA RÖPÖRTAJ

 • KÖSE ''SAMİMİYSENİZ KÜRECİK ÜSSÜNÜ KAPATIN''

 • LEVENTOĞLU AKÇADAĞ BELEDİYESİNE TALİP Mİ?

 • AKÇADAĞ SPOR 4-1 MAĞLUP

 • Evkur Yeni Malatyaspor Yine Hakeme Takıldı

 • GÜNEŞ İLE RÖPÖRTAJ

Benzer Haberler